Frezowanie CNC

Podczas procesu frezowania CNC, poddawany obróbce materiał jest kształtowany poprzez skrawanie nadmiaru materiału by finalnie otrzymać detal o wymaganych wymiarach, kształtach oraz właściwościach. Odbywa się to poprzez sterowanie obrabiarką przez zintegrowany z nią mikrokomputer. 

Frezowanie jest jedna z metod obróbki wiórowej (zaraz obok toczenia i szlifowania), wykonuj się je w frezarkach lub centralach frezarskich.  Kształtowanie w tych maszynach odbywa się poprzez ruch narzędzia, a obrabiany materiał pozostaje nieruchomy, a operator nie ma bezpośredniego kontaktu z przedmiotem obrabianym co bezpośrednio wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy. Obecnie stosowane metody frezowania ma dużo zalet:

  • zmniejszony czas produkcji
  • wykonywanie detali o bardziej skomplikowanych kształtach
  • duża dokładność wymiarowa i powierzchniowa

Zastosowanie frezowania CNC można podzielić na produkcję: jednostkową, seryjną oraz masową. Frezowanie CNC jest zdecydowanie najpopularniejszą i najchętniej wybieraną forma modelowania materiałów. Do zalet produkcji metodą frezowania CNC jest krótki czas produkcji oraz możliwość wykonywania nawet najbardziej  złożonych kształtów.